Chapter 3 Smart shopping 词汇语法(课件)-2024-2025学年新版香港朗文三年级上册

2024-09-22
| 18页
| 224人阅读
| 2人下载
普通

内容正文:

Book 4A Chapter 3 Key Structures How much is …? It’s … dollars. Comparative and superlative adjectives (long adjectives) We can use ‘How much …?’ to ask about prices. How much is …? Special Offers Come visit us now! A: How much is a bunch of bananas? B: It’s fifteen dollars. A: How much is a tin of sardines? B: It’s twenty-two dollars. $15 $22 2 How much is …? Special Offers $8.90 $11.50 $19.20 It’s eleven dollars fifty.  It’s nineteen dollars twenty.  It’s eight dollars ninety.  How much is a carton of blackcurrant juice? We can also say ‘It’s eight dollars ninety cents.’ How much is a packet of raisins? How much is a jar of honey? 3 Let’s compare the prices of these items. Making comparisons Merry Sardines is cheap. Sky Sardines is cheaper. Happy Sardines is the cheapest. Freshness Supermarket Happy Sardines Sky Sardines Merry Sardines We can add ‘er’ and ‘est’ to some short adjectives to form their comparatives and superlatives. What about long adjectives? Do we add ‘er’ and ‘est’? No! $9.20 $8.60 $13.60 $12.50 $15.10 $13.80 4 We use ‘more … than’ for long adjectives with three or more syllables to form their comparatives. Comparatives (long adjectives) Happy Chocolate is delicious. Star Chocolate is more delicious than Happy Chocolate. Merry Chocolate is more delicious than Star Chocolate. Freshness Supermarket Happy Chocolate Star Chocolate Merry Chocolate We don’t change the word ‘delicious’. 5 We use ‘the most …’ for long adjectives with three or more syllables to form their superlatives. Superlatives (long adjectives) Happy Chocolate is delicious. Star Chocolate is more delicious than Happy Chocolate. Merry Chocolate is the most delicious. Freshness Supermarket Happy Chocolate Star Chocolate Merry Chocolate 6 Review Most adjectives that have two syllables (especially those ending in -ful / -less / -ing / -ed / -ous):   All adjectives that have three syllables Some two-syllable adjectives take the -er / -est or - ier / -iest form: clever cleverer cleverest healthy heathier healthiest 7 Key Structures 8 1. Fill in the blanks. Practice Sunny Supermarket Receipt Seaweed Bread Peanut butter $5.80 $13.20 $19.30 A: How much is a packet of seaweed? B: It’s ________________ . A: ________ is a loaf of bread? B: _______________________ five dollars eighty. How much It’s thirteen dollars twenty. Or: five dollars eighty cents Or: It’s thirteen dollars twenty cents. 9 2. Fill in the blanks. Practice Sunny Supermarket Receipt Grapes Sardines Honey $22.20 $16.50 $32.90 A: ___________________ grapes? B: It’s _____________________ . A: _________________________ B: _________________________ twenty-two dollars twenty How much is a jar of honey? It’s thirty-two dollars ninety. Or: twenty-two dollars twenty cents Or: It’s thirty-two dollars ninety cents. a b How much is a bunch of a b 10 more expensive than the most expensive 3. Choose the correct answers. Practice The tin of nuts is the packet of seaweed. The packet of raisins is . $13.50 $29.10 $18.40 more expensive than the most expensive 11 more delicious than 4. Choose the correct answers. Practice Merry Seaweed is Top Seaweed. Friends Seaweed is . TOP Seaweed FRIENDS Seaweed the most delicious more delicious than the most delicious 12 5. Fill in the blanks. Practice Best Buy Supermarket Receipt Sunny Juice Earth Juice $18.50 $12.10 A: How much is Earth Juice? B: __________________ A: Sunny Juice is _________________ . Sunny Juice is ________________ (expensive) Earth Juice. It’s twelve dollars ten. more expensive than Or: It’s twelve dollars ten cents. eighteen dollars fifty Or: eighteen dollars fifty cents (price) 13 6. Fill in the blanks. Practice Jumpy Bread is ________________ (popular) Freshness Bread. Daily Bread is ______________ (popular) bread. Which brand of bread do you like? Jumpy Daily Freshness more popular than the most popular 14 7. Fill in the blanks. Practice A: Let’s buy Friends Nuts. It’s _______________ Royal Nuts. B: No, let’s get Crunchy Nuts. It’s _______________ . more delicious than the most delicious Which brand of nuts do you think is delicious? Friends Crunchy Royal 15 8. Fill in the blanks. Practice M: What are you bringing to the school picnic? S: I’m bringing __________ bananas and _______ nuts. M: Your food is so heavy! I’m bringing some strawberries. They’re _______________ (popular) bananas. S: I don’t like strawberries. I like bananas. They are ________ ________ (delicious) fruit on the earth! M: You shouldn’t bring so many bananas. They’re ___________ (heavy) strawberries. In fact, they’re ___________ (heavy) snack anyone will pack in their bag for the school picnic! Mary (M) and Sam (S) are packing for tomorrow’s school picnic … a bunch of a jar of the most delicious heavier than more popular than the heaviest 16 The End Acknowledgments We are grateful to the following for permission to reproduce copyright photographs: Alexxxey. Shutterstock for slide 4 Every effort has been made to trace copyright, but in the event of any accidental infringement, we shall be pleased to come to a suitable arrangement with the rightful owner. $$

资源预览图

Chapter 3 Smart shopping 词汇语法(课件)-2024-2025学年新版香港朗文三年级上册
1
Chapter 3 Smart shopping 词汇语法(课件)-2024-2025学年新版香港朗文三年级上册
2
Chapter 3 Smart shopping 词汇语法(课件)-2024-2025学年新版香港朗文三年级上册
3
Chapter 3 Smart shopping 词汇语法(课件)-2024-2025学年新版香港朗文三年级上册
4
Chapter 3 Smart shopping 词汇语法(课件)-2024-2025学年新版香港朗文三年级上册
5
Chapter 3 Smart shopping 词汇语法(课件)-2024-2025学年新版香港朗文三年级上册
6
相关资源
示范课
由于学科网是一个信息分享及获取的平台,不确保部分用户上传资料的 来源及知识产权归属。如您发现相关资料侵犯您的合法权益,请联系学科网,我们核实后将及时进行处理。