Chapter 3 Smart shopping (单元测试)-2024-2025学年新版香港朗文4A

2024-09-16
| 7页
| 185人阅读
| 6人下载

内容正文:

Name: ( ) Class: Date: Book 1A Chapter 1 Question Bank How old are you? / How are you? / What is your name? 4 Name: ( ) Class: Date: 新版香港朗文4A Chapter 3 单元测试 What do the children say? Write the correct letters in the speech bubbles. a. Best Fish is the most delicious canned fish. b. King’s Fish is more delicious than Fresh Fish. c. Fresh Fish is more delicious than Best Fish. d. King’s Fish is the most delicious canned fish. $ 18.80 a. Yummy Sausages are the most expensive sausages. b. Sunny Sausages are the most expensive sausages. c. Happy Sausages are the most expensive sausages. d. Yummy Sausages are more expensive than Happy Sausages. $ 15.50 Yummy Sausages $ 20.40 Sunny Sausages Happy Sausages a. Good Milk is more popular than Smart Milk. b. Jolly Milk is the most popular milk. c. Jolly Milk is more popular than Good Milk. d. Smart Milk is the most popular milk. Look at the tables and fill in the blanks with the correct comparatives. Price Taste Popularity $16.80 $14.30 I like juice. I drink orange juice and grape juice every day. Orange juice is ________________________ (expensive) grape juice but I think it’s ___________________________ ___________ (delicious) grape juice. Most of my classmates like grape juice best. Grape juice is ___________________ ___________________ (popular) orange juice in my class. Leo Price Popularity Topics $12 $10 My friends and I like reading kids’ magazines. Fun Time is ____________________________ (expensive) Kids’ Club, but it’s _________________________ (popular) Kids’ Club. I like Fun Time too because it’s ______________________ _____________________ (interesting) Kids’ Club. Joanne Fill in the speech bubbles with the correct letters and write the prices in words.a. How much is a bunch of grapes? b. How much is a tin of nuts? c. How much is a jar of peanut butter? d. How much is a packet of sour plums? e. How much is a loaf of bread? f. How much is a carton of soya milk? _______ It’s ____________________ ________________________ _________________ . ($15.90) _______ It’s ____________________ ________________________ _________________ . ($32.50) _______ It’s ____________________ ________________________ _________________ . ($8.30) _______ It’s ____________________ ________________________ _________________ . ($21.40) Kate and her dad are in a supermarket. Finish the conversation. Kate: What do you want to buy, Dad? Dad : I want to buy a loaf of bread. Let’s go to the bread section. Kate: Can we buy Happy Bread? It looks yummy. Dad : _____________________ is it? Kate: ______________________________________________ ($10.90) Dad : OK. We will get one loaf. Kate: Can we buy a jar of jam? I want to make jam sandwiches. Dad : Good idea! I like strawberry jam. Kate: Me too! _____________________ is a jar of strawberry jam? Dad : Let me see … __________________________________________ ($27.80) That’s not expensive. We will buy a jar. Kate: Oh, there isn’t any milk at home. Dad : Right. _____________________ is a carton of milk? Kate: ______________________________________________ ($18.30) Dad : Good. Let’s get one carton. What did Kate and her dad buy? Circle the correct pictures. Sammy is chatting with Mr Lau outside a supermarket. Fill in the blanks with the correct form of the verbs or adjectives given. Sammy: Hi, Mr Lau. What did you buy at the supermarket? Mr Lau : I (buy) a bar of chocolate and a can of orange juice. Sammy: Which type of chocolate did you buy? Mr Lau : Cheerful Chocolate. I think it’s (delicious) chocolate! Sammy: Have you tried Sunshine Chocolate? I (think) it’s yummy! Mr Lau : No, because it’s (expensive) Cheerful Chocolate. Tasty Chocolate is (expensive) chocolate. (know) if it’s good? Sammy: Yes, I (try) it last week. It’s good, but I think Sunshine Chocolate is (delicious) Tasty Chocolate. Mr Lau : I see. Sammy: Which orange juice did you buy? Mr Lau : Jolly Orange Juice. It’s (popular) Yummy Orange Juice. Sammy: Oh, you should try Sunny Orange Juice! It’s (popular) juice right now. All of my classmates ⓫ (love) it! Mr Lau : Really? I’ll try that next time! 1 _______________________ 2 ________________________ 3 _______________________ 4 ________________________ 5 _______________________ 6 ________ you ____________ 7 _______________________ 8 ________________________ 9 _______________________ 10 ________________________ 11 _______________________ Answers 1 c 2 d 3 c Answers 1 more expensive than 2 more delicious than 3 more popular than 4 more expensive than 5 more popular than 6 more interesting than Answers 1 d 2 eight dollars thirty (cents) 3 a 4 twenty-one dollars forty (cents) 5 f 6 fifteen dollars ninety (cents) 7 c 8 thirty-two dollars fifty (cents) Answers 1 How much 2 It’s ten dollars ninety (cents). 3 How much 4 It’s twenty-seven dollars eighty (cents). 5 How much 6 It’s eighteen dollars thirty (cents). What did Kate and her dad buy? Answers 1 bought 2 the most delicious 3 think 4 more expensive than 5 the most expensive 6 Do, know 7 tried 8 more delicious than 9 more popular than 10 the most popular 11 love Primary Longman Elect 1A 1/2 © Pearson Education Asia Limited Primary Longman Elect 1A 1/2 © Pearson Education Asia Limited /2 © Pearson Education Asia Limited 学科网(北京)股份有限公司 $$

资源预览图

Chapter 3  Smart shopping (单元测试)-2024-2025学年新版香港朗文4A
1
Chapter 3  Smart shopping (单元测试)-2024-2025学年新版香港朗文4A
2
Chapter 3  Smart shopping (单元测试)-2024-2025学年新版香港朗文4A
3
相关资源
示范课
由于学科网是一个信息分享及获取的平台,不确保部分用户上传资料的 来源及知识产权归属。如您发现相关资料侵犯您的合法权益,请联系学科网,我们核实后将及时进行处理。