Unit 2 Lessons in life 单元测试题-2023-2024学年高中英语外研版(2019)选择性必修第四册

2024-04-15
| 13页
| 407人阅读
| 7人下载

内容正文:

Unit 2 Lessons in life 单元测试题 第一部分 听力 (略) 第二部分 阅读(共两节,满分50 分) 第一节(共15 小题;每小题2.5 分,满分37.5 分) 阅读下列短文,从每题所给的A、B、C、D四个选项中选出最佳选项。 A DIY Your Own Desserts We offer a wide variety of classes to suit all. A very popular class we are offering these 2 weeks is the class named“DIY Your Own Desserts”. Can you imagine how happy your beloved one will be when you give him / her your DIY desserts when you celebrate a birthday with him / her? Come and make your own desserts at The Desserts Kitchen. Give your beloved one a surprise! Recipes we are offering: cheesecake, cookies, pudding and a lot more! One-to-one Class (every Monday, Wednesday and Friday) This is a completely hands-on personal cooking experience lasting up to 4 hours, learning 4-5 recipes per lesson. The teacher will guide you through how to prepare and make the food. You'll be able to take home copies of all the recipes and the dishes prepared by yourself. Fees: $300 per class per person Group Course (daily) There are three types of group course: beginners' course, intermediate course and advanced course. Below are the details and prices for each course. All classes run daily and each course lasts 2 hours. You'll be able to learn 2-3 recipes per lesson. A copy of recipes will be available for you to take home. The teacher will show how to cook different recipes in front of 8-10 people in a friendly and sociable atmosphere. There will be opportunities for students to get hands-on experience in some of the classes. At the end of the class, you can either eat the meal prepared during the class or take it home with you. Fees: $150 per class per person (beginners' course); $250 per class per person (intermediate course); $350 per class per person (advanced course) For application, go to our website to get the application form. You can choose to apply for the class online, via email or hand in your completed form in person. 21. When can you take the One-to-one Class? A. Every day. B. Every Tuesday. C. Every Wednes

资源预览图

Unit 2 Lessons in life 单元测试题-2023-2024学年高中英语外研版(2019)选择性必修第四册
1
Unit 2 Lessons in life 单元测试题-2023-2024学年高中英语外研版(2019)选择性必修第四册
2
Unit 2 Lessons in life 单元测试题-2023-2024学年高中英语外研版(2019)选择性必修第四册
3
相关资源
示范课
由于学科网是一个信息分享及获取的平台,不确保部分用户上传资料的 来源及知识产权归属。如您发现相关资料侵犯您的合法权益,请联系学科网,我们核实后将及时进行处理。