Unit 5 Lesson 25 课件2024-2025学年冀教版英语八年级下册

2025-05-06
| 27页
| 89人阅读
| 2人下载
普通

内容正文:

lesson 25 Raising Money What are they doing? They are raising money. 2 Think about it! Have you ever raised money for others? Or for your team? Or for yourselves? If you have, what did you do to raise money? 3 Task 1 How to money? [reɪz] use your lucky money ask your parents for money borrow money from friends give a show raise work as a waiter or waitress sell old books ,newspapers and bottles and so on… If you haven’t, what can you do to raise money? raise money have a talent show sell food, clothes or other things work as a waiter or waitress have a bake sale ...... do some part-time jobs 5 pay [peɪ] v. 付款 bake [beɪk] n.& v. 烘, 烤 dollar [ˈdɒlə(r)] n. 美元 sixteen [ˌsɪksˈtiːn] num.十六 advertising [ˈædvətaɪzɪŋ] n. 广告活动,广告业 poster [ˈpəʊstə(r)] n. 招贴,海报 New Words - paid - paid 6 1. raise money 2. make money 3. have a bake sale 4. make a poster 筹款 挣钱 进行糕点售卖活动 制作海报 本课重点短语 sell play dollar pay make money 1. There are usually eleven _______ on a football team. 2. Mr. Han chose a shirt, _____ for it and left the store. players paid 3. That laptop cost you 2000 _______ ?! That’s too expensive. 4. As an employee, I try to __________ for my company. 5. I often go to that bakery. I think it _____ the best cookies. dollars make money sells Listen to the passage and fill in the blanks. 1. Each player needs to pay ____ dollars for the trip. 2. Jenny, Danny and Brian decide to work together to ______some money. 3. Jenny wants to bake some to sell. 4. How much will cookies cost? for four cookies. 5. Jenny will make a ________ to help them. 150 raise snacks One dollar poster 9 Brian: Hi, Danny and Jenny. Do you know that our basketball team is going to play in another city? Jenny: Yes. But the trip costs a lot of money. Each player needs to pay$150.We need to make some money for the team. Danny: How can we make money? I don’t have a job. Brian: Maybe we can work together to raise some money. Have you got any ideas, Jenny? Jenny: Maybe we can have a bake sale. We can sell snacks and other things at lunch hour. Brian: Good idea, Jenny! I’ll bake something delicious. I think everybody likes cookies. Danny: Yes! How much will they cost? Brian: One dollar for four cookies. Danny: I’m going to buy sixteen! Jenny: We need some advertising. I’ll make a poster. What will you sell, Danny? I’m going to invent a new product! Hmm... Really? Read the lesson and tell T or F. Danny and Jenny’s school has a basketball team. The basketball team needs lots of money to play in another city. 3. They will borrow some money from their parents for the trip. 4. They will have a bake sale during the dinner time. 5. Jenny is going to make a poster for the bake sale. 6. Danny will buy sixteen cookies for $4 from Brian. T T F make some money by themselves F at lunch time T T One dollar for four cookies. Read the lesson and answer the questions. 1. Why do they want to raise money? 2. When will they have a bake sale? 3. How much will Brian’s cookies cost? 4. What is Danny going to sell? 5. What does Jenny mean when she says, “Hmm...”? Because their basketball team is going to play in another city. The trip costs a lot of money. At lunch hour. She doesn’t think Danny will succeed./ Maybe she thinks that Danny will invent something strange... One dollar for four cookies. He is going to invent a new product to sell. 13 主语 过去式 搭配用法 pay cost spend take 人 paid sb. pay… for sth 物 cost sth. cost sb. … 人 spent spend…on sth. spend… (in) doing sth it took It takes/took sb ...to do sth. 14 1.This food is free.You don't have to_____ for it. A. cost B. pay C. take D. spend 2.They spend too much time____ the report. A. writing B. to write C. wrote D. on writing 3.This science book____me lots of money. A. pay B. cost C. take D. spend 15 cost spend take pay 1. The storybook ________ me ten dollars. 2. I ________ ten dollars for the storybook last weekend. 3. It ________ me thirty minutes to do my homework yesterday. 4. I ________ a lot of time planting my garden every day. cost paid took spend 16 spend cost pay take The dress ______ me $200. I ______ $200 on this dress. It ____ me half an hour to get to school every day. Ted ____ 5 yuan for the ruler. He spent two hours _______(do) his homework yesterday. cost spent takes paid doing Teach you to ask the price of goods: A1: How much is the dictionary? B1: It’s 25 yuan. A2: How much does the dictionary cost? B2: It’s 25 yuan. A3: What’s the price of the dictionary? B3: It’s 25 yuan. 特别提醒: 价格price作主语时,疑问词不能用 how much,而应用what。 Listen to the passage and fill in the blanks 1. Each player needs to pay__________for the trip. 2. Li Ming, Wang Mei and Li Lin decide to work together to _____________. 3. Wang Mei wants to bake some _______to sell. 4. Li Ming wants to ________a new product to sell. 5. Li Lin will make some _______to help them. 1000 yuan raise some money snacks invent posters The school football team is going to play in another city. Each player needs to pay 1000 yuan for the trip. Li Ming doesn’t have enough money. So Li Ming, Wang Mei and Li Lin decide to work together to raise some money. Wang Mei wants to bake some cookies to sell. Li Ming wants to invent a new product. Li Lin will make some posters to help them. 听力材料 Work in pairs. Your class is going on a field trip. But first, you have to raise money for it. Make up a dialogue and act it out. 21 Your class is going on a field trip. But first, you have to raise money for it. Make up a dialogue and act it out. A: When and where will you go on the field trip? B:… A: How much will the trip cost? B:… A: How much does each student need to pay? B:… A:What will you do to raise money? B:… 01 02 03 04 When and where will you go on the field trip? How much will the trip cost? How much does each student need to pay? What will you do to raise money? 23 A:Hi,Jenny. What is your plan for the weekend? B:I’m going to the countryside for a field trip with my classmates. A:Wow,wonderful. By the way,how much will the trip cost? B:About 600 yuan. A:Then how much will each of you need to pay? B:About 30 yuan. A:So what will you do to raise money? B:We will make some cookies and sell them to raise money. 24 This book is worth 3 d________. Have you ever ________(筹集) money? He began to ____________(挣钱) as soon as he left school. I _______ 400 yuan for the dress. I _______ 400 yuan on the dress. The dress _______ me 400 yuan. ollars raised make money paid spent cost 25 5. He spent 2 hours writing a report. (同义句转换) _________________________________________ 6. How much is the laptop? How much ______ the laptop ______? ________ ______ ______ ______ the laptop? 7. We need to drink 8 glasses of water a day. (对划线部分提问) _____ ______ water do we need to drink a day? It took him 2 hours to write a report. does cost What’s the price of How much 26 Homework 1. Learn the words in Lesson 26 by heart. 2. Read the text in Lesson 26 and underline the useful phrases. Other 21446.553 138585.3 $$

资源预览图

Unit  5 Lesson 25 课件2024-2025学年冀教版英语八年级下册
1
Unit  5 Lesson 25 课件2024-2025学年冀教版英语八年级下册
2
Unit  5 Lesson 25 课件2024-2025学年冀教版英语八年级下册
3
Unit  5 Lesson 25 课件2024-2025学年冀教版英语八年级下册
4
Unit  5 Lesson 25 课件2024-2025学年冀教版英语八年级下册
5
Unit  5 Lesson 25 课件2024-2025学年冀教版英语八年级下册
6
相关资源
示范课
由于学科网是一个信息分享及获取的平台,不确保部分用户上传资料的 来源及知识产权归属。如您发现相关资料侵犯您的合法权益,请联系学科网,我们核实后将及时进行处理。