内容正文:
NM2B U3
Yummy food!
Sharp eyes
two pieces of pizza
three boxes of salad
four packets of sandwiches
three plates of noodles
five bottles of cola
two cups of tea
four glasses of orange juice
three cartons of chocolate milk
three bottles of cola
two boxes of salad
four plates of noodles
five pieces of cake
three cartons of
orange juice
How much is/are ...?
It is/ They are_________yuan.
$
$
$
$
$
$
use ‘is’ for one thing
use ‘are’ for two things or more
How much are three apples?
How much is an apple?
We use ‘How much is/are …?’ to ask about prices.
How much is a pineapple?
It is fourteen yuan.
14
_____________ a plate of noodles?
$20.00
It is ___________.
How much is
twenty yuan
How much are the mangoes?
They are twelve yuan.
¥12
How much ___ three bottles of cola?
_________ _______ yuan .
are
They are
fifteen
15
__________two bottles of milk?
How much are
_________ _______ yuan .
They are
thirty-two
16
16
¥ 16
¥ 30
¥ 27
¥ 75
¥ 80
A: How much are________?
B: They are______yuan.
Menu
How much is a hot dog?
.......... ¥ 12
.......... ¥ 14
......... ¥ 21
……… ¥ 9
It is twelve yuan.
How much are two cans of cola?
They are eighteen yuan.
How much is a piece of cake?
It is twenty-one yuan.
Look and say
How much are they?
They are ______ yuan.
a carton of apple
juice
a plate
of sausages
24
Look and say
How much are they?
They are ______ yuan.
Can I have two glasses of cola and three boxes of chicken wings, please?
57
What do you want to order ?
A: Can I have_________
and__________,please?
B: Sure./ Of course.
A: How much are they?
B: They are____ yuan.
.
3
1
2
4
workbookP15、16
EV��3.9.3软件��
null
18792.0
EV��3.9.3软件��
null
54192.0
$$