Lesson22 How Much Is It(说课稿)冀教版(三起)英语三年级下册

2023-02-25
| 6页
| 541人阅读
| 71人下载
普通

内容正文:

Lesson 22 How Much Is It?说课稿 Hello, everyone! It is my great honor to share my teaching ideas with you.I’m Chen Hua from Nonglin Road Primary School in Handan, Heibei. My presentation consists of four parts. Part 1: General Teaching Analysis A. Teaching material analysis This lesson is taken from Lesson 22 of Unit 4 in Student Book Grade 3 Book Two, Hebei Education Press. The topic of this unit is ‘Food and Restaurants’ and Lesson 22 ‘How Much Is It?’ is the fourth lesson of this unit. There are three parts in this lesson. The first part is a dialogue about Li Ming and Jenny buying some donuts and hot dogs. The second part is for exercise. The last part is a beautiful song. The main sentences in this lesson are: How much for one…? How much is it? I’ll take... . Those expressions are about asking the price.This topic is related to our daily life, so it is helpful to raise students’ learning interests. B. Students analysis As we know, the students are 9 to10 years old. They are beginners. They have strong curiosity about how to use of language. And they also have capacity of imitation. Before this lesson, in lesson 19-21, the students have learned the numbers 11 to 20 and some words about fruits and food. Some structures such as ‘ I like... and I don’t like... ‘What would you like? Would you like....?’. However, their English learning levels are different from each other, especially, in pronunciation and expression. So they need teachers’ help and encouragement in their further study. Part 2:Teaching Strategies A. Teaching aims By the end of the lesson, the students will be able to... 1.Use ‘How much is it? How much is a hot dog? How much for one donut?’ to ask the price; Use ‘I’ll take six.’ to express the quantity. 2. Make a comprehensive use of the structures: ‘What would you like?’, ‘I’d like…’, ‘How much is it?’, ‘How much for one...’, ‘I’ll take...’ in the situation of buying and selling. 3. Experience to be a shopkeeper or a customer ; Be encouraged to coopera

资源预览图

Lesson22 How Much Is It(说课稿)冀教版(三起)英语三年级下册
1
Lesson22 How Much Is It(说课稿)冀教版(三起)英语三年级下册
2
Lesson22 How Much Is It(说课稿)冀教版(三起)英语三年级下册
3
相关资源
示范课
由于学科网是一个信息分享及获取的平台,不确保部分用户上传资料的 来源及知识产权归属。如您发现相关资料侵犯您的合法权益,请联系学科网,我们核实后将及时进行处理。